Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Hogy segíti a légtisztító az allergiás és asztmás tünetek enyhítését?

A már-már népbetegségnek számító allergia egyre többeknek okoz problémát. Különösen tavasszal és nyár elején, amikor a levegőben szálló pollenek magasabb koncentrátuma okoz nehézségeket. Persze sok egyéb formája is lehet az allergia fellángolásának.
A kulcskérdést az jelenti, hogy miként enyhíthető a fejfájás, az örökös tüsszögés, orrfújás vagy kellemetlen légszomj. A cikkben azt világítjuk meg, hogy egy felhasználóbarát légtisztító igenis valós megoldást jelenthet.

 

Pontosan minek tudhatók be a kellemetlen allergiás tünetek? 

Amikor allergénnel találkozik, a szervezet antitesteket bocsát ki ellenreakcióként. Ezek az antitestek a hisztamin nevű vegyi anyag felszabadítására késztetik a sejteket, ami fokozott nyálkatermeléssel, tüsszögéssel, könnyező szemekkel és egyéb kellemetlenségekkel járhat együtt. 
A hisztamin felszabadításának célja, hogy az allergének kiürüljenek a szervezetből. A szóban forgó légúti allergiás tünetek akkor jelentkeznek, amikor a szervezet túlzott reakcióval reagál az allergénekre. Vagyis indokolatlanul megnő a hisztamin szintje, akár komolyabb egészségügyi problémákat is kiváltva.

A szezonális allergia és az asztmás tünetek közötti összefüggés

Asztmás tünetek olyankor alakulhatnak ki, amikor a légutak könnyen begyulladnak, illetve beszűkülnek bizonyos környezeti stresszhatások hatására. Tipikus példa erre egyes növények virágzása, vagy a lakásban koncentrálódó poratka nagyobb mennyisége.
A légúti allergia által kiváltott asztma szűnni nem akaró köhögéssel, sípoló légzéssel, illetve nehézlégzéssel járhat együtt. Ráadásul a levegőben terjengő allergének tovább fokozhatják a gyulladást és a nyálkatermelést. Kellemetlenül irritálva a légutakat, hozzájárulva az asztma nemkívánatos fellángolásához.
Aki tapasztalt már ilyesfajta tüneteket, mindennél jobban értékeli a zavartalan lélegzetvételeket. Ehhez járulhatnak hozzá nagyban az otthoni légtisztítók.

Hogy segítik a légtisztítók az asztmás tünetek enyhítését? 

Gyakori probléma beltéren, hogy nincs légmozgás. Az ajtón, ablakon, sőt a ruhákon és a cipőkön keresztül bejutni képes allergének így könnyedén megtelepedhetnek a légtérben. Pontosan ezt segíthet áthidalni egy korszerű légtisztító.
Különösen a nagyobb teljesítményű, úgynevezett Clean Air Delivery Rate (CADR) funkcióval rendelkező készülékek használata jelenthet hozzáadott értéket. Amelyek képesek beszívni az allergéneket a szűrőrendszerükbe, tiszta levegőt visszajuttatva az otthon légterébe.
Egy légtisztítónál szintén sokat számíthat a szűrési hatékonysága. Célszerű az úgynevezett H13 True HEPA szűrésre képes légtisztítót választani, amely a 0,3 mikronos részecskék legalább 99,97%-át megszűri. Beleértve a pollent, a port, a háziállatok szőrét, a baktériumokat, vírusokat és a penészspórákat.
Különösen hasznosak a légtisztítók azokban az otthonokban, ahol csecsemők és gyermekek is tartózkodnak. Az ő immunrendszerük fokozottan érzékeny ugyanis a szezonális allergénekre. Az koncentrációt csökkentő légtisztító használatával viszont elkerülhetők a kellemetlenségek.

Mire érdemes figyelni légtisztító választásnál?

Egyszerű használat, magas szűrési hatékonyság és hosszan tartó működés. Amennyiben ezek az elvárások teljesülnek egy légtisztító működését tekintve, az mindenképp tekinthető pozitív előjelnek. Különösen akkor, ha a készülék okostelefonos vezérléssel, illetve automatikus ütemezéssel is használható.
A Levoit légtisztítók választása mellett szólhat még plusz érvként, hogy a működés közbeni legfeljebb 26 dB-es zajszint legfeljebb töredéke más gyártók légtisztítóihoz képest. Ennek köszönhetően akár alvás közben is szinte észrevétlenül gondoskodhat a tiszta és zavartalan levegővételekről.