Az otthoni levegő minősége különösen fontos, ha kisbabánk van, mivel az újszülöttek légzőrendszere még fejletlen és érzékeny. De később is oda kell figyelnünk, mert a megfelelő minőségű levegő hozzájárul gyermekünk egészségéhez, csökkenti az asztma és allergia kialakulásának kockázatát, illetve segíthet a jobb alvásban és az immunrendszer megerősítésében. Ha korábban nem is, a baba születése után, ahogy beköszönt a rossz idő és vele a megfázásos betegségek időszaka, úgy biztosan eljön az a pont, amikor felmerül az emberben, hogy szükség van párásítóra és/vagy légtisztítóra a babaszobában.
Mit tehetünk azért, hogy a lehető legjobb minőségű levegőt biztosítsuk?
Mivel a kisbabák nyálkahártyája és bőre még különösen érzékeny, oda kell figyelnünk arra, hogy a babaszoba páratartalma megfelelő legyen! Először is fontos, hogy rendszeresen szellőztessünk és ne használjunk vegyszereket, illatosítókat, mivel ezek mind károsak lehetnek a baba egészségére. Természetes anyagokat használjunk takarításnál, mint például citrom és az illóolajok is 100% tisztaságúak legyenek, amelyek kellemes illatot árasztanak, és nyugtató hatásuk van a kisbabákra. A legegyszerűbb megoldás egy olyan párásító beszerzése, amely minden lényeges követelménynek megfelel. Ilyen például a Levoit Bababarát Párásító Classic 100, melynek használata segíti az ideális páratartalom fenntartását.
A babaszoba páratartalma fontosabb, mint gondolnád!
A fűtés erősen szárítja a levegőt, így a téli időszakban a babaszoba páratartalma akár 50-40%-ra is csökkenhet. Ha pedig ez a szint 40% alatt van, akkor a levegő száraz. Ahogy a túl párás levegő, úgy a túl száraz levegő sem egészséges. Ha valaki tartósan túl száraz levegőt lélegzik be, akkor az kiszárítja a szájat, a nyálkahártyát, a légutakat és a hörgőket. A légutak kiszáradása köhögési ingert okoz felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt. Ha egy felnőtt is szenved ettől, akkor gondolj bele, hogy egy újszülött számára milyen kínzó érzés lehet!
Hogyan javíthatjuk fel a levegő páratartalmát?
Fontos, hogy eltaláljuk az ideális páratartalmat, mert ahogy a túl száraz, úgy a túl párás levegő se jó. Túl nagy páráról akkor beszélünk, amikor a lakás levegőjének páratartalma meghaladja a 60%-ot. Ez a szint már egészségkárosító lehet, ugyanis a párás közeg penészesedéshez vezet, főleg akkor, ha a szellőztetés nem megfelelő. A párás levegő pedig kedvez az allergiát okozó atkák, gombák és különböző baktériumok elszaporodásának.
Hogyan használjuk helyesen a párásítót?
A párásító lényege, hogy a gép a beleöntött vízből juttat párát a levegőbe, így növeli a levegő páratartalmát. Használata rendkívül egyszerű, viszont a tisztítására és a karbantartására oda kell figyelni, mert ha nem megfelelően tesszük, akkor inkább ártunk vele. A hidegpárásítók, - mint amilyen a Levoit Bababarát Párásító Classic 100 -, nem forralják fel a vizet a pára előállításához, vagyis a levegőbe nem meleg gőz jut, hanem teljesen szobahőmérsékletű pára. Ez által pedig fokozottan biztonságos választás gyerekszobába is.
Azért is kitűnő a LEVOIT párásító, mert csendesen működik, mégpedig éjszaka a baba alvását megnehezítheti egy hangosan működő párásító készülék. Valamint plusz pont, hogy a kívánt páratartalom elérése után magától kikapcsol, így elkerülhető, hogy a készülék túlpárásítsa a szobát.