Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Melyik a legegészségesebb olaj főzéshez és sütéshez?

A manapság széles körben használt forrólevegős sütés egyszerű és gyors módja az ételkészítésnek. Nem véletlen, hogy sokaknak rövid időn belül az egyik leggyakrabban használt konyhai eszköze lett a forrólevegős sütő, mert a használata és a tisztántartása is praktikus és egyszerű. Tökéletes arra, hogy változatos ételeket készítsünk el, akár minden étkezést lefedve a nap folyamán.

Könnyen elkészül benne a rántott hús, különböző köretek, egy gyors sütemény, de akár a reggeli péksütemény is készre sül benne pár perc alatt. Ezen kívül kiváló a maradékok felmelegítésére is, mert olyan ropogós lesz az étel benne, mintha frissen készült volna. Láthajuk, hogy nem véletlenül vált ilyen népszerűvé ez a fajta sütési mód, hisz nemcsak gyorsan és egyszerűen készülnek el benne kedvenc fogásaink, hanem egészségesen is, hála annak, hogy csak minimális olaj szükséges a használatához.

Természetesen sokakban felmerül a kérdés, hogy melyek azok az olajok, amik a legjobbak a forrólevegős sütéshez. Mennyit és milyen formában érdemes használni ezekből az olajokból?

Először azt kell átgondolnunk, hogy egyáltalán szükségünk van-e minimális olajra is az étel elkészítéséhez?

Az olyan készételekhez, amiket a fagyasztóból veszünk elő, már nem érdemes olajat adni, mert sokszor alapból van bennük, így biztos nem fognak kiszáradni. Ezt az adott termék csomagolásán le is tudjuk ellenőrizni. De bizonyos ételeknek jót tesz pár cseppnyi olaj, mert általa szép aranyszínűvé válnak a panírozott ételek és ropogósabbá a zöldség. Az olaj ezen kívül segít abban is, hogy az étel semmiképpen se száradjon ki. Tehát egy minimális olaj segít abban, hogy a forrólevegős sütőben készült ételek kívül ropogósak, belül puhák legyenek.

De mire kell különösen figyelni, ha olajat választunk?

A legfontosabb, hogy tisztába legyünk az olaj füstpontjával, ami az a hőmérséklet, amelyen az olaj oxidálódni (égni) és ezért füstölni kezd. A füstpont azért lényeges, mert ha ennél tovább hevítjük, minden olaj füstölni kezd, megváltozik a kémiai szerkezete, az íze, és szabad gyököket szabadít fel, amelyek számtalan egészségügyi problémával hozhatók összefüggésbe.

Ezért a megfelelő olaj kiválasztása az egyik legfontosabb lépés az egészséges és ízletes étel elkészítéséhez. A sikerhez tehát nem drága olajat kell venni, hanem megfelelőt.

Az extraszűz olívaolajban például hiába akarunk jó hasábburgonyát készíteni, arra nem alkalmas, mert túl hamar elfüstöl.

A finomítatlan olajoknak, mint például a tökmagolaj, dióolaj vagy extraszűz olívaolaj fantasztikus az ízük, tele vannak tápanyagokkal, és persze drágábbak is, mint a finomított olajok. A füstpontjuk azonban alacsonyabb, és gyorsabban megromlanak, ami azt jelenti, hogy akkor teljesítenek a legjobban, ha kis mennyiségben használják őket például salátákhoz, alacsonyabb hőmérsékleten is megsülő halhoz vagy zöldségek pirításához.

Vegyük sorba a legnépszerűbb olajokat, melyiket, mire tudunk használni és mire kell figyelni a használatuk során:

Extraszűz olívaolaj (163 fok): az extraszűz olívaolajnak alacsony a füstpontja ezért ideális salátákhoz vagy pedig kisebb hőmérsékleten történő hőkezeléshez, viszont a magasabb hőfokot nem bírja ezért alkalmatlan pl. bő olajban sütéshez, illetve wokban pirításhoz.

Kókuszolaj (177 fok): leginkább magas hőfokon történő pirításhoz/főzéshez használható, illetve süteményekhez, sütéshez. Ha sütéskor a vajat kókuszolajjal szeretnénk pótolni, figyeljünk arra, hogy körülbelül 25%-kal kevesebb kell belőle, mint amit a recept ajánl.

Szezámmagolaj (177-210 fok): mérsékelt hőmérsékletű főzéshez jó.

Repceolaj (204 fok): sütéshez és más mérsékelt-magas hőmérsékleten történő főzéshez használható.

Szőlőmagolaj (körülbelül 215 fok): főzéshez, sült krumplihoz és pirításhoz használható.

Napraforgóolaj (232 fok): ideális sütéshez, grillezéshez és magas hőmérsékletű sütéshez kínai recepteknél. Íze nem túl erőteljes, ezért rendkívül változatos felhasználást tesz lehetővé. Nagyobb mennyiségben a fogyasztása nem egészséges.

Földimogyoróolaj (232 fok): az ázsiai ételekhez használt földimogyoró olajnak magasabb a füstpontja, ideális húsok pácolásához, grillezéshez, zöldségek pörköléséhez, sütéshez. Emellett a földimogyoró olaj rendkívül jó E-vitamin forrás is.

Kukoricaolaj (232 fok): sütéshez vagy más magas hőmérsékleten történő főzéshez tökéletes.

Sáfrányos szeklice olaj (232-265 fok): kiválóan alkalmas bármilyen magas hőmérsékleten történő főzéshez.

Könnyű, finomított olívaolaj (240 fok): jobb a magas hőmérsékletű sütéshez és főzéshez, mint az extra-szűz fajta.

Avokádó olaj (272 fok): az avokádó húsából sajtolással előállított enyhe ízű és magas füstpontú olaj, amely bármilyen főzési célra alkalmas a konyhában.  

A COSORI forrólevegős sütők rengeteg előnnyel kecsegtetnek. Többek között bizonyos ételeknél akár 90 százalékkal kevesebb olajat használhatunk, más esetekben pedig egyáltalán nem kell olaj az egyes ételek elkészítéséhez, mert a forró levegő elvégzi a dolgát. Ennek köszönhetően egészségesebben táplálkozhatunk és nem lesznek kellemetlen szagok a konyhában és a lakásban.